  • 72V275L15PFI8
72V275L15PFI8
advertisement
Manufacturer No:
72V275L15PFI8
HK JDW NO:
668-72V275L15PFI8
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V275L15PFI8
Description:
72V275 FIFO memory IC72V Series 576K 32K x 1810ns
Purchasing and Inquiry
72V275L15PFI8 Overview
The 64-LQFP package contains FIFO memory chip.In terms of packaging, it comes in Tape & Reel (TR) cases.A FIFO chip's memory is 576K 32K x 18 , which may be used to store applications and data.Reliable operation requires a temperature of -40°C~85°C .Mounting type Surface Mount is assigned to the FIFO memory.For operation, it requires a supply voltage of 3V~3.6V .It is part of the 72V series of memory logics.60mA is the FIFO's maximum operating supply current.In addition, it is among the members of the 72V275 family.
72V275L15PFI8 Features
576K 32K x 18 memory size
72V series
Best part number of 72V275
72V275L15PFI8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V275L15PFI8 FIFOs Memory applications.
  • HDD
  • Transistors
  • PC peripheral
  • Computer networks
  • Communications Systems
  • Game Controller
  • Wireless
  • Routers
  • Telecommunication
  • SPI Bus Flash Memory Device
Step5Bar-code shipping tag
72V275L15PFI8
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (14x14)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V275
  • Current - Supply (Max)
    60mA
  • Memory Size
    576K 32K x 18
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz