  • 72V273L10PFG8
72V273L10PFG8
advertisement
Manufacturer No:
72V273L10PFG8
HK JDW NO:
668-72V273L10PFG8
Package:
80-LQFP
Datasheet:
72V273L10PFG8
Description:
72V273 FIFO memory IC72V Series 288K 16K x 18 32K x 96.5ns
Purchasing and Inquiry
72V273L10PFG8 Overview
80-LQFP is the package in which FIFO memory chip is contained.It comes in a Tape & Reel (TR) package.A memory of 288K 16K x 18 32K x 9 is available for storing applications and data on this FIFO chip.A temperature regulation of 0°C~70°C is crucial for reliable operation.Mounting type Surface Mount indicates that the FIFO memory is mounted.A voltage supply of 3.15V~3.45V is needed to operate it.This memory logic is part of the 72V series.It has a maximum operating supply current of 35mA .Memory IC belongs to the family of 72V273 .
72V273L10PFG8 Features
288K 16K x 18 32K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V273
72V273L10PFG8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V273L10PFG8 FIFOs Memory applications.
  • PC peripheral
  • Temporary storage elements
  • Computer networks
  • IP Camera Buffer
  • Emulators
  • Computers
  • MP3 Interface for Automobile
  • Event Recorder
  • Product traceability
  • Communications
Step5Bar-code shipping tag
72V273L10PFG8
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    80-LQFP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V273
  • Current - Supply (Max)
    35mA
  • Memory Size
    288K 16K x 18 32K x 9
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz