  • 72V265LA15PFI8
72V265LA15PFI8
advertisement
Manufacturer No:
72V265LA15PFI8
HK JDW NO:
668-72V265LA15PFI8
Datasheet:
72V265LA15PFI8
Description:
72V265 FIFO memory IC72V Series 288K 16K x 1810ns
Purchasing and Inquiry
72V265LA15PFI8 Overview
FIFO memory chip is included in the 64-LQFP package.In terms of packaging, it comes in Tape & Reel (TR) cases.A memory of 288K 16K x 18 is available for storing applications and data on this FIFO chip.Regulating the temperature to -40°C~85°C ensures reliable operation.A mounting type of Surface Mount is associated with the FIFO memory.For operation, it requires a supply voltage of 3V~3.6V .The memory logic belongs to the series 72V .In this case, the FIFO's maximum supply current is 55mA .FIFO's FIFO's maximumMemory IC is a member of the 72V265 family.
72V265LA15PFI8 Features
288K 16K x 18 memory size
72V series
Best part number of 72V265
72V265LA15PFI8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V265LA15PFI8 FIFOs Memory applications.
  • Desktop Computers
  • Network bridges
  • Multi-stage synchronizer
  • PC peripheral
  • Product traceability
  • Emulators
  • SPD for DDR3 Memory Modules
  • HDD
  • Queues for communication systems
  • Test site
Step5Bar-code shipping tag
72V265LA15PFI8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V265
  • Current - Supply (Max)
    55mA
  • Data Rate
    66.7MHz