  • 72V265LA15PFI
72V265LA15PFI
advertisement
Manufacturer No:
72V265LA15PFI
HK JDW NO:
668-72V265LA15PFI
Datasheet:
72V265LA15PFI
Description:
72V265 FIFO memory IC72V Series 288K 16K x 1810ns
Purchasing and Inquiry
72V265LA15PFI Overview
64-LQFP is the package in which FIFO memory chip is contained.In terms of packaging, it comes in Tray cases.In addition to storing applications and data, the FIFO chips have a memory of 288K 16K x 18 .It is recommended that the temperature be kept at -40°C~85°C to ensure reliable operation.It is a Surface Mount mounting type FIFO memory.Operation is based on a supply voltage of 3V~3.6V .It is part of the 72V series of memory logics.As far as operating current is concerned, it has a maximum of 55mA .This object belongs to the family 72V265 .
72V265LA15PFI Features
288K 16K x 18 memory size
72V series
Best part number of 72V265
72V265LA15PFI Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V265LA15PFI FIFOs Memory applications.
  • Game Consoles
  • Data-acquisition systems
  • Cameras
  • A/D output buffers
  • Switches
  • Multi-stage synchronizer
  • Disk Controllers
  • Transistors
  • Notebook
  • TVs
Step5Bar-code shipping tag
72V265LA15PFI
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (14x14)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V265
  • Current - Supply (Max)
    55mA
  • Data Rate
    66.7MHz