  • 72V263L7-5BCGI8
72V263L7-5BCGI8
advertisement
Manufacturer No:
72V263L7-5BCGI8
HK JDW NO:
668-72V263L7-5BCGI8
Package:
100-LBGA
Datasheet:
72V263L7-5BCGI8
Description:
72V263 FIFO memory IC72V Series 144K 8K x 18 16K x 95ns
Purchasing and Inquiry
72V263L7-5BCGI8 Overview
The 100-LBGA package contains FIFO memory chip.The package comes in a case of Tape & Reel (TR) .In addition to storing applications and data, the FIFO chips have a memory of 144K 8K x 18 16K x 9 .Keeping the temperature at -40°C~85°C will ensure reliable operation.Mounting type Surface Mount is assigned to the FIFO memory.A supply voltage of 3.15V~3.45V is required for its operation.A component in the 72V series, this is an memory logic.As far as operating current is concerned, it has a maximum of 35mA .I believe it belongs to the 72V263 family of numbers.
72V263L7-5BCGI8 Features
144K 8K x 18 16K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V263
72V263L7-5BCGI8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V263L7-5BCGI8 FIFOs Memory applications.
  • Cameras
  • Optical memories
  • Microprogramming
  • Fabrication Site
  • Tape controllers
  • Firmware loaders
  • Test site
  • Data communications
  • Communications Systems
  • Portable Information Devices
Step5Bar-code shipping tag
72V263L7-5BCGI8
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    100-LBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V263
  • Current - Supply (Max)
    35mA
  • Memory Size
    144K 8K x 18 16K x 9
  • Access Time
    5ns
  • Data Rate
    133.3MHz