  • 72V245L15TFI8
72V245L15TFI8
advertisement
Manufacturer No:
72V245L15TFI8
HK JDW NO:
668-72V245L15TFI8
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V245L15TFI8
Description:
72V245 FIFO memory IC72V Series 72K 4K x 1810ns
Purchasing and Inquiry
72V245L15TFI8 Overview
You will find FIFO memory chip in the 64-LQFP package.There is a case Tape & Reel (TR) in which it is packaged.There is a memory of 72K 4K x 18 available for storing data and applications.Reliable operation requires a temperature of -40°C~85°C .Mounting type Surface Mount is assigned to the FIFO memory.It uses a supply voltage of 3V~3.6V to operate.It is a member of the 72V series .30mA is the FIFO's maximum operating supply current.I believe it belongs to the 72V245 family of numbers.
72V245L15TFI8 Features
72K 4K x 18 memory size
72V series
Best part number of 72V245
72V245L15TFI8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V245L15TFI8 FIFOs Memory applications.
  • Smart Meter
  • Networking
  • Programmable Logic Controller
  • Cameras
  • Down-Hole Energy Drilling
  • Laser Receiver System
  • Computer networks
  • Controlled baseline
  • Data-acquisition systems
  • Network bridges
Step5Bar-code shipping tag
72V245L15TFI8
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (10x10)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V245
  • Current - Supply (Max)
    30mA
  • Memory Size
    72K 4K x 18
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz