  • 72V241L15JI
72V241L15JI
advertisement
Manufacturer No:
72V241L15JI
HK JDW NO:
668-72V241L15JI
Package:
32-LCC (J-Lead)
Datasheet:
72V241L15JI
Description:
72V241 FIFO memory IC72V Series 36K 4K x 910ns
Purchasing and Inquiry
72V241L15JI Overview
The 32-LCC (J-Lead) package contains FIFO memory chip.In the shape of a Tube , it's packaged.The FIFO chips have a memory of 36K 4K x 9 that can be used to store applications and data.The temperature should be adjusted to -40°C~85°C in order to ensure reliable operation.This FIFO memory has a mounting type of Surface Mount .A 3V~3.6V supply voltage is required to power it.The memory logic belongs to the series 72V .In this case, the FIFO's maximum supply current is 20mA .FIFO's FIFO's maximumIn terms of its family, it is part of the 72V241 family.
72V241L15JI Features
36K 4K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V241
72V241L15JI Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V241L15JI FIFOs Memory applications.
  • Video
  • Wireless
  • Computer Systems
  • Medical Monitoring Device
  • A/D output buffers
  • Switches
  • Test site
  • Extended product-change notification
  • TVs
  • Transistors
Step5Bar-code shipping tag
72V241L15JI
  • Package / Case
    32-LCC (J-Lead)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V241
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    20mA
  • Memory Size
    36K 4K x 9
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz