  • 72V231L15J8
72V231L15J8
advertisement
Manufacturer No:
72V231L15J8
HK JDW NO:
668-72V231L15J8
Package:
32-LCC (J-Lead)
Datasheet:
72V231L15J8
Description:
72V231 FIFO memory IC72V Series 18K 2K x 910ns
Purchasing and Inquiry
72V231L15J8 Overview
The 32-LCC (J-Lead) package contains FIFO memory chip.Tape & Reel (TR) case is used for packaging.In addition, the FIFO chip has a memory capacity of 18K 2K x 9 , which can be used to store applications and data.It is recommended that the temperature be kept at 0°C~70°C to ensure reliable operation.There is a mounting type of Surface Mount on the FIFO memory.This FIFO products operates at 3V~3.6V volts.The 72V series comprises this memory logic.20mA is memory IC's maximum operating supply current.Memory IC is a member of the 72V231 family.
72V231L15J8 Features
18K 2K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V231
72V231L15J8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V231L15J8 FIFOs Memory applications.
  • Queues for communication systems
  • General Data Collection Applications at Low-Temperatures
  • One assembly
  • Video Processing
  • Address mapping
  • SPI Bus Flash Memory Devices
  • Seismic Data Collection at Extreme Temperatures
  • Communications
  • Video time base correction
  • Tape controllers
Step5Bar-code shipping tag
72V231L15J8
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-LCC (J-Lead)
  • Supplier Device Package
    32-PLCC (14x11.46)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V231
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    20mA
  • Memory Size
    18K 2K x 9
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz