  • 72V231L10J8
72V231L10J8
advertisement
Manufacturer No:
72V231L10J8
HK JDW NO:
668-72V231L10J8
Package:
32-LCC (J-Lead)
Datasheet:
72V231L10J8
Description:
72V231 FIFO memory IC72V Series 18K 2K x 96.5ns
Purchasing and Inquiry
72V231L10J8 Overview
You will find FIFO memory chip in the 32-LCC (J-Lead) package.The package comes in a case of Tape & Reel (TR) .The FIFO chips have a memory of 18K 2K x 9 that can be used to store applications and data.The temperature should be kept at 0°C~70°C to ensure reliable operation.Mounting type Surface Mount is assigned to the FIFO memory.A 3V~3.6V supply voltage is required to power it.This memory logic is part of the 72V series.There is a FIFO's maximum operating supply current of 20mA .This object belongs to the family 72V231 .
72V231L10J8 Features
18K 2K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V231
72V231L10J8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V231L10J8 FIFOs Memory applications.
  • Programmable Logic Controller
  • Consumer Systems
  • Alarm System
  • SPD for DDR3 Memory Modules
  • Tape controllers
  • Fabrication Site
  • Computers
  • Character generators
  • A/D output buffers
  • Computer networks
Step5Bar-code shipping tag
72V231L10J8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-LCC (J-Lead)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V231
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    20mA
  • Memory Size
    18K 2K x 9
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz