  • 72V225L10TFG
72V225L10TFG
advertisement
Manufacturer No:
72V225L10TFG
HK JDW NO:
378-72V225L10TFG
Package:
LQFP
Datasheet:
72V225L10TFG
Description:
64 Terminations3.3V 64 Pin FIFO memory IC2.3kB6.5 ns Min 3V VMax 3.6V V
Purchasing and Inquiry
72V225L10TFG Overview
You can find FIFO memory chip in the LQFP package.A FIFO chip's memory is 2.3kB , which may be used to store applications and data.Surface Mount is recommended as the mounting method.With a supply voltage of 3.3V volts, high efficiency is possible.FIFO means contains 64 terminations.64 pins are used for operation.In order for FIFO design to operate, a maximum current of 30mA is required.FIFO is recommended that the supply voltage be set to 3.3V for maximum efficiency.To ensure reliabilFIFOy, FIFO runs at a minimum working temperature of 0°C degrees Celsius.By using a memory logic's maximum operating temperature of 70°C degrees Celsius, stable operation can be achieved.FIFOs contains this gadget in its entirety.It has a OTHER FIFO memory type IC.In some cases, FIFO operates at a very low supply voltage, such as 3V V.This FIFO memory chip can handle maximum supply voltages of 3.6V volts.As a result, it contains a total of 64 pins.100MHz is the FIFO memory IC's maximum value for regular operation.With the help of this FIFO memory, EASILY EXPANDABLE IN DEPTH AND WIDTH can also be generated.
72V225L10TFG Features
2.3kB memory size
FIFOs category
Frequency at most
72V225L10TFG Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72V225L10TFG FIFOs Memory applications.
  • HDD
  • Smart Meter
  • Consumer
  • Desktop Computers
  • Multi-stage synchronizer
  • Laser Receiver System
  • Cardiac Monitoring Device
  • Video
  • Cameras
  • IP Radio
Step5Bar-code shipping tag
72V225L10TFG
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    LQFP
  • Number of Pins
    64
  • Weight
    360.605934mg
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    EASILY EXPANDABLE IN DEPTH AND WIDTH
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIFOs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Memory Size
    2.3kB
  • Element Configuration
    Dual
  • Max Supply Current
    30mA
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Access Time
    6.5 ns
  • Data Bus Width
    18b
  • Organization
    1KX18
  • Standby Current-Max
    0.005A
  • Memory Density
    18432 bit
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Memory IC Type
    OTHER FIFO
  • Bus Directional
    Unidirectional
  • Retransmit Capability
    No
  • FWFT Support
    Yes
  • Output Enable
  • Cycle Time
    10 ns
  • Height
    1.4mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Thickness
    1.4mm