  • 72V225L10PFG8
72V225L10PFG8
advertisement
Manufacturer No:
72V225L10PFG8
HK JDW NO:
668-72V225L10PFG8
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V225L10PFG8
Description:
72V225 FIFO memory IC72V Series 18K 1K x 186.5ns
Purchasing and Inquiry
72V225L10PFG8 Overview
You can find FIFO memory chip in package 64-LQFP .You'll find it packaged in the shape of a Tape & Reel (TR) .In addition to storing applications and data, the FIFO chips have a memory of 18K 1K x 18 .Reliable operation requires a temperature of 0°C~70°C .Mounting type Surface Mount indicates that the FIFO memory is mounted.For operation, a voltage of 3V~3.6V is used.The 72V series is represented by this memory logic.As far as operating current is concerned, it has a maximum of 30mA .A member of the 72V225 family, it has the following characteristics.
72V225L10PFG8 Features
18K 1K x 18 memory size
72V series
Best part number of 72V225
72V225L10PFG8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V225L10PFG8 FIFOs Memory applications.
  • PC peripheral
  • Cameras
  • Microprogramming
  • Disk Controllers
  • Magnetic memories
  • Character generators
  • Consumer
  • Game Controller
  • Application that requires re-writable nonvolatile parameter memory
  • Notebook
Step5Bar-code shipping tag
72V225L10PFG8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (14x14)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V225
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    30mA
  • Memory Size
    18K 1K x 18
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz