  • 72V215L10TFG
72V215L10TFG
advertisement
Manufacturer No:
72V215L10TFG
HK JDW NO:
668-72V215L10TFG
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V215L10TFG
Description:
72V215 FIFO memory IC72V Series 9K 512 x 186.5ns
Purchasing and Inquiry
72V215L10TFG Overview
64-LQFP is the package in which FIFO memory chip is contained.In the shape of a Tray , it's packaged.There is a memory of 9K 512 x 18 on the FIFO chip that can be used to store applications and data.To ensure reliable operation, the temperature should be regulated to 0°C~70°C .Surface Mount is the mounting type of the FIFO memory.This FIFO products operates at 3V~3.6V volts.The 72V series includes this memory logic.There is a maximum operating current of 30mA in memory IC's supply.In terms of its family, it is part of the 72V215 family.
72V215L10TFG Features
9K 512 x 18 memory size
72V series
Best part number of 72V215
72V215L10TFG Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V215L10TFG FIFOs Memory applications.
  • SPD for DDR3 Memory Modules
  • Computers
  • Portable Information Devices
  • TVs
  • Cameras
  • Emulators
  • Network switching/routing
  • HDD
  • Product traceability
  • Extended product-change notification
Step5Bar-code shipping tag
72V215L10TFG
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (10x10)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V215
  • Current - Supply (Max)
    30mA
  • Memory Size
    9K 512 x 18
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz