  • 72V211L10J
72V211L10J
advertisement
Manufacturer No:
72V211L10J
HK JDW NO:
668-72V211L10J
Package:
32-LCC (J-Lead)
Datasheet:
72V211L10J
Description:
72V211 FIFO memory IC72V Series 4.5K 512 x 96.5ns
Purchasing and Inquiry
72V211L10J Overview
You can find FIFO memory chip in package 32-LCC (J-Lead) .This FIFO memory chip is packaged as a Tube .Apps and data can be stored in the 4.5K 512 x 9 memory of the FIFO chip.A temperature regulation of 0°C~70°C is crucial for reliable operation.The FIFO memory's mounting type is Surface Mount .A supply voltage of 3V~3.6V is required for its operation.The 72V series comprises this memory logic.There is a FIFO's maximum operating supply current of 20mA .Memory IC is a member of the 72V211 family.
72V211L10J Features
4.5K 512 x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V211
72V211L10J Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V211L10J FIFOs Memory applications.
  • IP Radio
  • Consumer
  • General Data Collection Applications at Extreme High-Temperatures
  • Multimedia
  • Programmable Logic Controller
  • Switches
  • Application that requires re-writable nonvolatile parameter memory
  • Laser Receiver System
  • Network switching/routing
  • High-speed graphics pixel buffer
Step5Bar-code shipping tag
72V211L10J
  • Package / Case
    32-LCC (J-Lead)
  • Supplier Device Package
    32-PLCC (14x11.46)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V211
  • Current - Supply (Max)
    20mA
  • Memory Size
    4.5K 512 x 9
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz