  • 72V2111L10PFG8
72V2111L10PFG8
advertisement
Manufacturer No:
72V2111L10PFG8
HK JDW NO:
668-72V2111L10PFG8
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V2111L10PFG8
Description:
72V2111 FIFO memory IC72V Series 4.5M 512K x 96.5ns
Purchasing and Inquiry
72V2111L10PFG8 Overview
The 64-LQFP package contains FIFO memory chip.In terms of packaging, it comes in Tape & Reel (TR) cases.There is a memory of 4.5M 512K x 9 on the FIFO chip that can be used to store applications and data.The temperature should be kept at 0°C~70°C to ensure reliable operation.There is a mounting type of Surface Mount on the FIFO memory.A voltage supply of 3.15V~3.45V is needed to operate it.The 72V series contains this memory logic.55mA is memory IC's maximum operating supply current.The 72V2111 family of objects contains it.
72V2111L10PFG8 Features
4.5M 512K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V2111
72V2111L10PFG8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V2111L10PFG8 FIFOs Memory applications.
  • Network bridges
  • Address mapping
  • Smart Meter
  • IP Camera Buffer
  • One assembly
  • SPI Bus Flash Memory Device
  • Video
  • Seismic Data Collection at Extreme Temperatures
  • Tape controllers
  • SPI Bus Flash Memory Devices
Step5Bar-code shipping tag
72V2111L10PFG8
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (14x14)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V2111
  • Current - Supply (Max)
    55mA
  • Memory Size
    4.5M 512K x 9
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz