  • 72V2105L15PFI8
72V2105L15PFI8
advertisement
Manufacturer No:
72V2105L15PFI8
HK JDW NO:
668-72V2105L15PFI8
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V2105L15PFI8
Description:
72V2105 FIFO memory IC72V Series 4.5M 256K x 1810ns
Purchasing and Inquiry
72V2105L15PFI8 Overview
You can find FIFO memory chip in package 64-LQFP .The package comes in a case of Tape & Reel (TR) .Apps and data can be stored in the 4.5M 256K x 18 memory of the FIFO chip.Regulating the temperature to -40°C~85°C ensures reliable operation.The FIFO memory's mounting type is Surface Mount .To operate, the FIFO products requires a voltage supply of 3V~3.6V .The 72V series is represented by this memory logic.It has a maximum operating supply current of 60mA .In terms of its family, it is part of the 72V2105 family.
72V2105L15PFI8 Features
4.5M 256K x 18 memory size
72V series
Best part number of 72V2105
72V2105L15PFI8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V2105L15PFI8 FIFOs Memory applications.
  • General Data Collection Applications at Extreme High-Temperatures
  • Tape controllers
  • Consumer
  • PC peripheral
  • Video
  • Look-up Tables
  • Optical memories
  • Data communications
  • Measurement Equipment
  • Test site
Step5Bar-code shipping tag
72V2105L15PFI8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (14x14)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V2105
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    60mA
  • Memory Size
    4.5M 256K x 18
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz