  • 72V2105L10PFG8
72V2105L10PFG8
advertisement
Manufacturer No:
72V2105L10PFG8
HK JDW NO:
668-72V2105L10PFG8
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V2105L10PFG8
Description:
72V2105 FIFO memory IC72V Series 4.5M 256K x 186.5ns
Purchasing and Inquiry
72V2105L10PFG8 Overview
64-LQFP is a package that contains FIFO memory chip.In the shape of a Tape & Reel (TR) , it's packaged.There is a memory of 4.5M 256K x 18 available for storing data and applications.It is advisable to regulate the temperature to 0°C~70°C to ensure reliable operation.Mounting type Surface Mount is assigned to the FIFO memory.Powered by a voltage of 3V~3.6V , it operates on a low supply voltage.It belongs to the 72V series of memory logics.A maximum operating supply current of 60mA is provided by this FIFO products.In terms of its family, it is part of the 72V2105 family.
72V2105L10PFG8 Features
4.5M 256K x 18 memory size
72V series
Best part number of 72V2105
72V2105L10PFG8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V2105L10PFG8 FIFOs Memory applications.
  • Data
  • SPI Bus Flash Memory Device
  • Extended product life cycle
  • Network switching/routing
  • Smart Meter
  • SPD for DDR3 Memory Modules
  • Video time base correction
  • Cameras
  • Rate buffers
  • Digital buffering
Step5Bar-code shipping tag
72V2105L10PFG8
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (14x14)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V2105
  • Current - Supply (Max)
    60mA
  • Memory Size
    4.5M 256K x 18
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz