  • 72V205L10TF8
72V205L10TF8
advertisement
Manufacturer No:
72V205L10TF8
HK JDW NO:
378-72V205L10TF8
Package:
TQFP
Datasheet:
72V205L10TF8
Description:
64 Terminations3.3V 64 Pin FIFO memory IC6.5 ns Min 3V VMax 3.6V V
Purchasing and Inquiry
72V205L10TF8 Overview
You can find FIFO memory chip in package TQFP .Surface Mount is memory IC's recommended mounting method.When the supply voltage is 3.3V , high efficiency is possible.FIFO consists of 64 terminations, which indicates that FIFO means is empty.In the case of the operation pins, they are 64 pins.FIFO design requires 30mA amps of current to operate.When setting the supply voltage to 3.3V , you will achieve FIFO's maximum efficiency.For reliability, FIFO works at a minimum temperature of 0°C degrees Celsius.A memory logic's maximum operating temperature of 70°C degrees Celsius assures stable operation.FIFOs contains this gadget in its entirety.A OTHER FIFO memory type IC is used in the part.If the supply voltage is very low, such as 3V V, FIFO may be able to operate.The memory logic's maximum supply voltage is 3.6V volts.It consists of a total of 64 pins.With a frequency of 100MHz , it exhibits good accuracy.100MHz is the FIFO memory IC's maximum value for regular operation.Additionally, this FIFO memory is capable of generating EASILY EXPANDABLE IN DEPTH AND WIDTH as well.
72V205L10TF8 Features
FIFOs category
Frequency at most
72V205L10TF8 Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72V205L10TF8 FIFOs Memory applications.
  • Portable Information Devices
  • MP3 Interface for Automobile
  • Test site
  • A/D output buffers
  • Multi-stage synchronizer
  • Microprogramming
  • Routers
  • Smart Meter
  • Buses
  • Video time base correction
Step5Bar-code shipping tag
72V205L10TF8
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    64
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    EASILY EXPANDABLE IN DEPTH AND WIDTH
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIFOs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Element Configuration
    Dual
  • Nominal Supply Current
    30mA
  • Max Supply Current
    30mA
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Access Time
    6.5 ns
  • Organization
    256X18
  • Density
    4.5 kb
  • Standby Current-Max
    0.005A
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    18b
  • Memory IC Type
    OTHER FIFO
  • Bus Directional
    Unidirectional
  • Retransmit Capability
    No
  • FWFT Support
    Yes
  • Output Enable
    YES
  • Cycle Time
    10 ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Thickness
    1.4mm