  • 72V06L25JI8
72V06L25JI8
advertisement
Manufacturer No:
72V06L25JI8
HK JDW NO:
668-72V06L25JI8
Package:
32-LCC (J-Lead)
Datasheet:
72V06L25JI8
Description:
72V06 FIFO memory IC72V Series 144K 16K x 925ns
Purchasing and Inquiry
72V06L25JI8 Overview
You can find FIFO memory chip in package 32-LCC (J-Lead) .In this case, it is packaged in case number Tape & Reel (TR) .The FIFO chips have a memory of 144K 16K x 9 that can be used to store applications and data.To ensure reliable operation, the temperature should be regulated to -40°C~85°C .It is mounted in the Surface Mount position.For operation, it requires a supply voltage of 3V~3.6V .It is a member of the 72V series .This FIFO products can operate at a maximum operating supply current of 75mA .The 72V06 family contains this item.
72V06L25JI8 Features
144K 16K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V06
72V06L25JI8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V06L25JI8 FIFOs Memory applications.
  • Microprogramming
  • Seismic Data Collection at Extreme Temperatures
  • Measurement Equipment
  • Consumer
  • Analog-to-digital converters
  • Networking
  • Medical Monitoring Device
  • Computer Systems
  • Look-up Tables
  • Data
Step5Bar-code shipping tag
72V06L25JI8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-LCC (J-Lead)
  • Supplier Device Package
    32-PLCC (14x11.46)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V06
  • Function
    Asynchronous
  • Current - Supply (Max)
    75mA
  • Memory Size
    144K 16K x 9
  • Access Time
    25ns
  • Data Rate
    28.5MHz