  • 72V05L25JGI8
72V05L25JGI8
advertisement
Manufacturer No:
72V05L25JGI8
HK JDW NO:
668-72V05L25JGI8
Package:
32-LCC (J-Lead)
Datasheet:
72V05L25JGI8
Description:
72V05 FIFO memory IC72V Series 72K 8K x 925ns
Purchasing and Inquiry
72V05L25JGI8 Overview
The 32-LCC (J-Lead) package contains FIFO memory chip.It comes in a Tape & Reel (TR) package.In addition to storing applications and data, the FIFO chips have a memory of 72K 8K x 9 .The temperature should be kept at -40°C~85°C to ensure reliable operation.A mounting type of Surface Mount is associated with the FIFO memory.A 3V~3.6V supply voltage is required to power it.The memory logic belongs to the series 72V .There is a FIFO's maximum operating supply current of 75mA .In addition, it is among the members of the 72V05 family.
72V05L25JGI8 Features
72K 8K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V05
72V05L25JGI8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V05L25JGI8 FIFOs Memory applications.
  • Medical Monitoring Device
  • Industrial Systems
  • Buses
  • Magnetic memories
  • SPI Bus Flash Memory Devices
  • High-speed graphics pixel buffer
  • Disk Controllers
  • Code converters
  • Video time base correction
  • Networking
Step5Bar-code shipping tag
72V05L25JGI8
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    32-LCC (J-Lead)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V05
  • Function
    Asynchronous
  • Current - Supply (Max)
    75mA
  • Memory Size
    72K 8K x 9
  • Access Time
    25ns
  • Data Rate
    28.5MHz