  • 72V05L15J8
72V05L15J8
advertisement
Manufacturer No:
72V05L15J8
HK JDW NO:
668-72V05L15J8
Datasheet:
72V05L15J8
Description:
72V05 FIFO memory IC72V Series 72K 8K x 915ns
Purchasing and Inquiry
72V05L15J8 Overview
FIFO memory chip is contained in the 32-LCC (J-Lead) package.It's packaged in the shape of a Tape & Reel (TR) .Apps and data can be stored in the 72K 8K x 9 memory of the FIFO chip.It is recommended that the temperature be regulated to 0°C~70°C to ensure reliable operation.The FIFO memory's mounting type is Surface Mount .For operation, a voltage of 3V~3.6V is used.The 72V series is represented by this memory logic.There is a maximum operating current of 75mA in memory IC's supply.A member of the 72V05 family, it has the following characteristics.
72V05L15J8 Features
72K 8K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V05
72V05L15J8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V05L15J8 FIFOs Memory applications.
  • Network bridges
  • Battery Charger
  • Cameras
  • Video
  • Smart Meter
  • Programmable Logic Controller
  • Buses
  • Desktop Computers
  • Telecommunication
  • Disk Controllers
Step5Bar-code shipping tag
72V05L15J8
    32-LCC (J-Lead)
  • Supplier Device Package
    32-PLCC (14x11.46)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V05
  • Current - Supply (Max)
    75mA
  • Memory Size
    72K 8K x 9
  • Access Time
    15ns
  • Data Rate
    40MHz