  • 72V03L15J
72V03L15J
advertisement
Manufacturer No:
72V03L15J
HK JDW NO:
668-72V03L15J
Datasheet:
72V03L15J
Description:
72V03 FIFO memory IC72V Series 18K 2K x 915ns
Purchasing and Inquiry
72V03L15J Overview
FIFO memory chip can be found in the 32-LCC (J-Lead) package.You'll find it packaged in the shape of a Tube .In addition to storing applications and data, the FIFO chips have a memory of 18K 2K x 9 .The temperature should be kept at 0°C~70°C to ensure reliable operation.It is mounted in the Surface Mount position.For operation, it requires a supply voltage of 3V~3.6V .The memory logic belongs to the series 72V .60mA is memory IC's maximum operating supply current.The 72V03 family of objects contains it.
72V03L15J Features
18K 2K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V03
72V03L15J Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V03L15J FIFOs Memory applications.
  • MP3 Interface for Automobile
  • Magnetic memories
  • Desktop Computers
  • TVs
  • General Data Collection Applications at Extreme High-Temperatures
  • Event Recorder
  • Seismic Data Collection at Extreme Temperatures
  • High-speed disk
  • Laser Receiver System
  • Queues for communication systems
Step5Bar-code shipping tag
72V03L15J
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 72V03L15J.
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V03
  • Current - Supply (Max)
    60mA
  • Memory Size
    18K 2K x 9
  • Access Time
    15ns
  • Data Rate
    40MHz