  • 72V01L15J
72V01L15J
advertisement
Manufacturer No:
72V01L15J
HK JDW NO:
668-72V01L15J
Package:
32-LCC (J-Lead)
Datasheet:
72V01L15J
Description:
72V01 FIFO memory IC72V Series 4.5K 512 x 915ns
Purchasing and Inquiry
72V01L15J Overview
You will find FIFO memory chip in the 32-LCC (J-Lead) package.There is a case Tube in which it is packaged.There is a memory of 4.5K 512 x 9 available for storing data and applications.It is recommended that the temperature of the system be regulated to 0°C~70°C for reliable operation.It is mounted in the Surface Mount position.It uses a supply voltage of 3V~3.6V to operate.The 72V series is represented by this memory logic.As far as operating current is concerned, it has a maximum of 60mA .The 72V01 family contains this item.
72V01L15J Features
4.5K 512 x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V01
72V01L15J Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V01L15J FIFOs Memory applications.
  • HDD
  • Disk Controllers
  • Desktop Computers
  • Video Processing
  • Emulators
  • Game Consoles
  • Laser Receiver System
  • Thermal Management for DDR3 Memory Modules
  • Network switching/routing
  • IP Radio
Step5Bar-code shipping tag
72V01L15J
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 72V01L15J.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-LCC (J-Lead)
  • Supplier Device Package
    32-PLCC (14x11.46)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V01
  • Function
    Asynchronous
  • Current - Supply (Max)
    60mA
  • Memory Size
    4.5K 512 x 9
  • Access Time
    15ns
  • Data Rate
    40MHz