  • 7285L12PA8
7285L12PA8
advertisement
Manufacturer No:
7285L12PA8
HK JDW NO:
378-7285L12PA8
Package:
TSSOP
Datasheet:
7285L12PA8
Description:
56 Terminations5V 56 Pin FIFO memory IC12 ns Min 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
7285L12PA8 Overview
FIFO memory chip can be found in the TSSOP package.Mounting it Surface Mount is recommended.Supply voltages of 5V are capable of achieving high efficiency.I found that it has 56 terminations in FIFO means.In the case of the operation pins, they are 56 pins.In order for FIFO design to operate, FIFO design requires a maximum current of 150mA .When setting the supply voltage to 5V , you will achieve FIFO's maximum efficiency.At a minimum working temperature of 0°C degrees Celsius, FIFO is guaranteed to operate reliably.As a result of having a maximum operating temperature of 70°C degrees Celsius, the unit is capable of exhibiting stable operation.A self-contained gadget is contained in FIFOs .It has a type OTHER FIFO memory IC.It is possible to operate the FIFO memory chip at very low supply voltages, such as 4.5V volts.An input voltage of 5.5V V is the maximum that FIFO memory can handle.Approximately 56 pins are attached to it.Components normally possess 5V power supplies.Additionally, RETRANSMIT can be generated with this FIFO memory.A clock on the FIFO memory IC runs at a frequency of 50MHz .
7285L12PA8 Features
FIFOs category
Clock frequency of 50MHz
7285L12PA8 Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 7285L12PA8 FIFOs Memory applications.
  • Extended product life cycle
  • Buses
  • General Data Collection Applications at Low-Temperatures
  • Battery Charger
  • A/D output buffers
  • Wireless
  • Thermal Management for DDR3 Memory Modules
  • SPD for DDR3 Memory Modules
  • Network bridges
  • Multi-stage synchronizer
Step5Bar-code shipping tag
7285L12PA8
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    56
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    56
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    RETRANSMIT
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Element Configuration
    Dual
  • Nominal Supply Current
    150mA
  • Max Supply Current
    150mA
  • Clock Frequency
    50MHz
  • Access Time
    12 ns
  • Organization
    8KX9
  • Density
    144 kb
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Bus Directional
    Unidirectional
  • Retransmit Capability
  • Cycle Time
    20 ns
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    14mm
  • Width
    6.1mm
  • Thickness
    1mm