  • 72851L10TF8
72851L10TF8
advertisement
Manufacturer No:
72851L10TF8
HK JDW NO:
378-72851L10TF8
Package:
LQFP
Datasheet:
72851L10TF8
Description:
64 Terminations5V 64 Pin FIFO memory IC6.5 ns Min 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
72851L10TF8 Overview
You can find FIFO memory chip in package LQFP .Surface Mount is recommended as the mounting method.When the supply voltage is 5V , high efficiency is possible.As a result of this, FIFO means contains 64 terminations.There are 64 pins on the operation pins.Its maximum operating current is 80mA .In order to maximize efficiency, the supply voltage should be set to 5V .It operates at 0°C degrees Celsius to ensure reliability.A memory logic's maximum operating temperature of 70°C degrees Celsius assures stable operation.In FIFOs , this gadget is self-contained.The IC of the part is of the type OTHER FIFO .In some cases, FIFO operates at a very low supply voltage, such as 4.5V V.The FIFO memory chip is capable of handling maximum supply voltages of 5.5V volts.As a result, it contains a total of 64 pins.Despite a frequency of 100MHz , it is capable of maintaining good accuracy.During regular operation, 100MHz is the FIFO memory's maximum value.Normaly, the component is powered by 5V power supplies.
72851L10TF8 Features
FIFOs category
Frequency at most
72851L10TF8 Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72851L10TF8 FIFOs Memory applications.
  • SPI Bus Flash Memory Device
  • Application that requires re-writable nonvolatile parameter memory
  • HDD
  • Communications
  • Optical memories
  • Networking
  • TVs
  • Game Consoles
  • Smart Meter
  • Game Controller
Step5Bar-code shipping tag
72851L10TF8
  • Package / Case
    LQFP
  • Number of Pins
    64
  • Published
    2013
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    64
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    100MHz
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Nominal Supply Current
    80mA
  • Max Supply Current
    80mA
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Access Time
    6.5 ns
  • Organization
    8KX9
  • Density
    144 kb
  • Standby Current-Max
    0.01A
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Bus Directional
    Bidirectional
  • FWFT Support
    No
  • Programmable Flags Support
  • Cycle Time
    10 ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Thickness
    1.4mm