  • 72821L10TF8
72821L10TF8
advertisement
Manufacturer No:
72821L10TF8
HK JDW NO:
378-72821L10TF8
Package:
LQFP
Datasheet:
72821L10TF8
Description:
64 Terminations5V 64 Pin FIFO memory IC6.5 ns Min 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
72821L10TF8 Overview
The LQFP package contains FIFO memory chip.There's a Tape & Reel on the package.It is pointing in the direction of Surface Mount .Supply voltages of 5V are capable of achieving high efficiency.A total of 64 terminations are contained within FIFO means.There are 64 pins on the operation pins.FIFO design requires a maximum current of 60mA to operate.The supply voltage should be set to 5V in order to achieve FIFO's maximum efficiency.This FIFO products runs at 0°C degrees Celsius at a minimum temperature to ensure reliability.An operating temperature of 70°C °C is necessary for stable operation.This gadget is self-contained in?FIFOs .It has a type OTHER FIFO memory IC.There is a possibility that FIFO can operate at very low supply voltages, such as 4.5V V.The FIFO memory chip is capable of handling maximum supply voltages of 5.5V volts.The FIFO memory IC is equipped with a total of 64 pins.A frequency of 100MHz is capable of maintaining good accuracy.It is recommended that the FIFO memory's maximum value be set to 100MHz .Components normally possess 5V power supplies.
72821L10TF8 Features
FIFOs category
Frequency at most
72821L10TF8 Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72821L10TF8 FIFOs Memory applications.
  • Product traceability
  • Emulators
  • Computers
  • Data-acquisition systems
  • Cardiac Monitoring Device
  • Test site
  • Computer Systems
  • MP3 Interface for Automobile
  • High-speed graphics pixel buffer
  • Measurement Equipment
Step5Bar-code shipping tag
72821L10TF8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    LQFP
  • Number of Pins
    64
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIFOs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Nominal Supply Current
    60mA
  • Max Supply Current
    60mA
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Access Time
    6.5 ns
  • Organization
    1KX9
  • Density
    18 kb
  • Standby Current-Max
    0.01A
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    9b
  • Memory IC Type
    OTHER FIFO
  • Bus Directional
    Bidirectional
  • FWFT Support
    No
  • Programmable Flags Support
    Yes
  • Output Enable
    YES
  • Cycle Time
    10 ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Thickness
    1.4mm