  • 7281L12PA
7281L12PA
advertisement
Manufacturer No:
7281L12PA
HK JDW NO:
378-7281L12PA
Package:
TSSOP
Datasheet:
7281L12PA
Description:
56 Terminations5V 56 Pin FIFO memory IC12 ns Min 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
7281L12PA Overview
The TSSOP package contains FIFO memory chip.Surface Mount is memory IC's recommended mounting method.If the supply voltage is set to 5V , high efficiency can be achieved.FIFO means contains 56 terminations.Operation pins are 56 .In order to operate it, it requires 125mA volts of current.For FIFO's maximum efficiency, the supply voltage should be set to 5V .This FIFO products runs at 0°C degrees Celsius at a minimum temperature to ensure reliability.The stable operation is enabled by the memory logic's maximum operating temperature of 70°C °C.The gadget in FIFOs is self-contained.The IC of the part is of the type OTHER FIFO .In some cases, FIFO operates at a very low supply voltage, such as 4.5V V.A maximum supply voltage of 5.5V volts can be handled by the FIFO memory chip.There are a total of 56 pins on this FIFO memory IC.A component normally has 5V power supplies attached to it.It is also possible to generate RETRANSMIT using this FIFO memory.FIFO memory ICs run at a frequency of 50MHz .
7281L12PA Features
FIFOs category
Clock frequency of 50MHz
7281L12PA Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 7281L12PA FIFOs Memory applications.
  • IP Radio
  • Video Processing
  • Consumer Systems
  • Battery Charger
  • Cameras
  • Microprogramming
  • Telecommunication
  • Portable Information Devices
  • Product traceability
  • Routers
Step5Bar-code shipping tag
7281L12PA
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 7281L12PA.
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    56
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    56
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    RETRANSMIT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Element Configuration
    Dual
  • Nominal Supply Current
    125mA
  • Max Supply Current
    125mA
  • Clock Frequency
    50MHz
  • Access Time
    12 ns
  • Organization
    512X9
  • Density
    9 kb
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Bus Directional
    Unidirectional
  • Retransmit Capability
  • Cycle Time
    20 ns
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    14mm
  • Width
    6.1mm
  • Thickness
    1mm