  • 7280L12PA
7280L12PA
advertisement
Manufacturer No:
7280L12PA
HK JDW NO:
378-7280L12PA
Package:
TSSOP
Datasheet:
7280L12PA
Description:
56 Terminations5V 56 Pin FIFO memory IC12 ns Min 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
7280L12PA Overview
TSSOP is a package that contains FIFO memory chip.A Surface Mount mounting method is recommended.High efficiency is possible with a supply voltage of 5V .FIFO means contains 56 terminations.These are the 56 pins for operation.FIFO requires a minimum of 125mA current to operate.Set the supply voltage to 5V to ensure FIFO's maximum efficiency.To ensure reliabilFIFOy, FIFO runs at a minimum working temperature of 0°C degrees Celsius.The memory logic's maximum operating temperature is 70°C °C, which allows for stable operation.FIFOs contains this gadget in its entirety.A OTHER FIFO type memory IC is present in the FIFO memory chip.There is a possibility that FIFO may operate at a very low supply voltage, such as 4.5V V.This FIFO memory chip can handle maximum supply voltages of 5.5V volts.It has a total of 56 pins on it.It is normal for the component to own 5V power supplies.This gadget can also generate RETRANSMIT .The FIFO memory IC runs at a frequency of 50MHz .
7280L12PA Features
FIFOs category
Clock frequency of 50MHz
7280L12PA Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 7280L12PA FIFOs Memory applications.
  • Analog-to-digital converters
  • Computer networks
  • SPI Bus Flash Memory Devices
  • Test Equipment
  • MP3 Interface for Automobile
  • Digital buffering
  • Test site
  • Down-Hole Energy Drilling
  • Communications
  • Multimedia
Step5Bar-code shipping tag
7280L12PA
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 7280L12PA.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    56
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    56
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    RETRANSMIT
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIFOs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Element Configuration
    Dual
  • Nominal Supply Current
    125mA
  • Max Supply Current
    125mA
  • Clock Frequency
    50MHz
  • Access Time
    12 ns
  • Density
    2.3 kb
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    9b
  • Memory IC Type
    OTHER FIFO
  • Bus Directional
    Unidirectional
  • Retransmit Capability
    Yes
  • FWFT Support
    No
  • Output Enable
  • Cycle Time
    20 ns
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    14mm
  • Width
    6.1mm
  • Thickness
    1mm