  • 72413L45SO8
72413L45SO8
advertisement
Manufacturer No:
72413L45SO8
HK JDW NO:
378-72413L45SO8
Package:
SOIC
Datasheet:
72413L45SO8
Description:
20 Terminations5V 20 Pin FIFO memory IC19 ns Min 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
72413L45SO8 Overview
FIFO memory chip is contained in the SOIC package.Mounting it in the Surface Mount way is recommended.A supply voltage of 5V allows for high efficiency.FIFO means contains a total of 20 terminations.20 pins are used for operation.The maximum current required for its operation is 60mA .A voltage of 5V should be used for FIFO's maximum efficiency.FIFO operates at a minimum temperature of 0°C degrees Celsius to ensure reliabilFIFOy.70°C °C is the memory logic's maximum operating temperature that allows stable operation.The gadget is self-contained and can be found in FIFOs .This part has a memory type of OTHER FIFO .There is a possibility that FIFO may operate at a very low supply voltage, such as 4.5V V.There is a maximum supply voltage of 5.5V volts that FIFO memory can handle.The FIFO memory IC has a total of 20 pins.The component normally owns 5V power supplies.Additionally, FALL THRU 25NS can be generated with this FIFO memory.
72413L45SO8 Features
FIFOs category
72413L45SO8 Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72413L45SO8 FIFOs Memory applications.
  • Game Consoles
  • Networking
  • Network switching/routing
  • Transistors
  • Address mapping
  • Temporary storage elements
  • General Data Collection Applications at Low-Temperatures
  • Multimedia
  • Measurement Equipment
  • Medical Monitoring Device
Step5Bar-code shipping tag
72413L45SO8
    Select All
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    20
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    FALL THRU 25NS
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIFOs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Element Configuration
    Dual
  • Nominal Supply Current
    60mA
  • Max Supply Current
    60mA
  • Access Time
    19 ns
  • Organization
    64X5
  • Density
    320 b
  • Standby Current-Max
    0.00009A
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    5b
  • Memory IC Type
    OTHER FIFO
  • Bus Directional
    Unidirectional
  • Retransmit Capability
    No
  • Output Enable
    YES
  • Cycle Time
    22.22 ns
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    12.8mm
  • Width
    7.6mm
  • Thickness
    2.34mm