  • 72401L45SOG
72401L45SOG
advertisement
Manufacturer No:
72401L45SOG
HK JDW NO:
668-72401L45SOG
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
72401L45SOG
Description:
72401 FIFO memory IC7200 Series 256 64 x 419ns
Purchasing and Inquiry
72401L45SOG Overview
FIFO memory chip can be found in the 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package.It comes in a Tube package.A memory of 256 64 x 4 is available for storing applications and data on this FIFO chip.The temperature should be kept at 0°C~70°C to ensure reliable operation.Mounting type Surface Mount indicates that the FIFO memory is mounted.It uses a supply voltage of 4.5V~5.5V to operate.The 7200 series includes this memory logic.As far as operating current is concerned, it has a maximum of 35mA .Memory IC belongs to the family of 72401 .
72401L45SOG Features
256 64 x 4 memory size
7200 series
Best part number of 72401
72401L45SOG Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72401L45SOG FIFOs Memory applications.
  • Transistors
  • Multimedia
  • Communications Systems
  • Multi-stage synchronizer
  • Medical Monitoring Device
  • Test site
  • TVs
  • Consumer
  • Microprogramming
  • Tape controllers
Step5Bar-code shipping tag
72401L45SOG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Supplier Device Package
    16-SOIC
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    7200
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    72401
  • Function
    Asynchronous
  • Current - Supply (Max)
    35mA
  • Memory Size
    256 64 x 4
  • Access Time
    19ns
  • Data Rate
    45MHz