  • 72401L45SOG
72401L45SOG
advertisement
Manufacturer No:
72401L45SOG
HK JDW NO:
378-72401L45SOG
Package:
SOIC
Datasheet:
72401L45SOG
Description:
16 Terminations5V 16 Pin FIFO memory IC19 ns Min 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
72401L45SOG Overview
FIFO memory chip is included in the SOIC package.The recommended mounting method for this FIFO products is Surface Mount .It is possible to achieve high efficiency with a supply voltage of 5V .I found that it has 16 terminations in FIFO means.The operation pins are 16 pins.Its maximum operating current is 35mA .Set the supply voltage to 5V to ensure FIFO's maximum efficiency.It is designed to run at a minimum temperature of 0°C degrees Celsius to ensure reliability.A memory logic's maximum operating temperature of 70°C degrees Celsius assures stable operation.In FIFOs , this gadget is self-contained.In this part, the memory type is OTHER FIFO .There is a possibility that FIFO may operate at a very low supply voltage, such as 4.5V V.An input voltage of 5.5V V is the maximum that FIFO memory can handle.This FIFO memory IC is equipped with 16 pins in total.In normal circumstances, the component has 5V power supplies.It is also possible to generate FALL THRU 30NS with the use of this FIFO memory.This FIFO memory IC operates at a frequency of 45MHz .
72401L45SOG Features
FIFOs category
Clock frequency of 45MHz
72401L45SOG Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72401L45SOG FIFOs Memory applications.
  • Temporary storage elements
  • Network bridges
  • High-speed graphics pixel buffer
  • Data
  • Wireless
  • Transistors
  • Multi-stage synchronizer
  • SPI Bus Flash Memory Devices
  • Communications
  • Address mapping
Step5Bar-code shipping tag
72401L45SOG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    16
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    FALL THRU 30NS
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIFOs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Element Configuration
    Dual
  • Nominal Supply Current
    35mA
  • Max Supply Current
    35mA
  • Clock Frequency
    45MHz
  • Access Time
    19 ns
  • Organization
    64X4
  • Density
    256 b
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    4b
  • Memory IC Type
    OTHER FIFO
  • Bus Directional
    Unidirectional
  • Retransmit Capability
    No
  • Output Enable
    NO
  • Cycle Time
    22.22 ns
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    10.4mm
  • Width
    7.6mm
  • Thickness
    2.34mm