  • 72255LA10TFG8
72255LA10TFG8
advertisement
Manufacturer No:
72255LA10TFG8
HK JDW NO:
378-72255LA10TFG8
Package:
LQFP
Datasheet:
72255LA10TFG8
Description:
64 Terminations5V 64 Pin FIFO memory IC8 ns Min 4V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
72255LA10TFG8 Overview
You can find FIFO memory chip in package LQFP .The recommended mounting way is Surface Mount .With a supply voltage of 5V volts, high efficiency is possible.A total of 64 terminations are contained within FIFO means.There are 64 pins for operation.In order for FIFO design to operate, FIFO design requires a maximum current of 80mA .Set the supply voltage to 5V to ensure FIFO's maximum efficiency.This FIFO products runs at 0°C degrees Celsius at a minimum temperature to ensure reliability.By using a memory logic's maximum operating temperature of 70°C degrees Celsius, stable operation can be achieved.There is a self-contained gadget within FIFOs .It has a type OTHER FIFO memory IC.Typically, FIFO would work at 4V volts, but it may also work at higher voltages.A maximum voltage of 5.5V volts can be applied to FIFO memory.The FIFO memory IC has a total of 64 pins.Despite a frequency of 100MHz , it is capable of maintaining good accuracy.During regular operation, 100MHz is the FIFO memory's maximum value.Normally, 5V power supplies are owned by the component.
72255LA10TFG8 Features
FIFOs category
Frequency at most
72255LA10TFG8 Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72255LA10TFG8 FIFOs Memory applications.
  • Tape controllers
  • A/D output buffers
  • Portable Information Devices
  • Alarm System
  • Medical Monitoring Device
  • Telecommunication
  • High-speed disk
  • Magnetic memories
  • Multimedia
  • Notebook
Step5Bar-code shipping tag
72255LA10TFG8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    LQFP
  • Number of Pins
    64
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIFOs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4V
  • Element Configuration
    Dual
  • Nominal Supply Current
    80mA
  • Max Supply Current
    80mA
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Access Time
    8 ns
  • Organization
    8KX18
  • Density
    144 kb
  • Standby Current-Max
    0.02A
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    18b
  • Memory IC Type
    OTHER FIFO
  • Bus Directional
    Unidirectional
  • Retransmit Capability
    Yes
  • Output Enable
  • Cycle Time
    10 ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Thickness
    1.4mm