  • 72235LB10TF8
72235LB10TF8
advertisement
Manufacturer No:
72235LB10TF8
HK JDW NO:
378-72235LB10TF8
Package:
LQFP
Datasheet:
72235LB10TF8
Description:
64 Terminations5V 64 Pin FIFO memory IC6.5 ns Min 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
72235LB10TF8 Overview
This package is included in LQFP .Memory IC's recommended mounted way is Surface Mount .High efficiency is possible with a supply voltage of 5V .The number of terminations in FIFO means is 64 .Operation pins are 64 .For its operation, 60mA is the maximum current required.The supply voltage should be set to 5V in order to achieve FIFO's maximum efficiency.At a minimum working temperature of 0°C degrees Celsius, FIFO is guaranteed to operate reliably.70°C °C is the memory logic's maximum operating temperature that allows stable operation.The gadget is self-contained and can be found in FIFOs .ICs of type OTHER FIFO are used in the FIFO memory chip.If the supply voltage is very low, such as 4.5V V, FIFO may be able to operate.A maximum voltage of 5.5V volts can be applied to FIFO memory.As a result, it contains a total of 64 pins.A frequency of 100MHz is sufficient to maintain good accuracy.During normal operation, the FIFO memory's maximum value is 100MHz .Components normally possess 5V power supplies.
72235LB10TF8 Features
FIFOs category
Frequency at most
72235LB10TF8 Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72235LB10TF8 FIFOs Memory applications.
  • Emulators
  • Buses
  • SPI Bus Flash Memory Device
  • Application that requires re-writable nonvolatile parameter memory
  • IP Camera Buffer
  • Optical memories
  • Communications
  • Queues for communication systems
  • Extended product life cycle
  • Communications Systems
Step5Bar-code shipping tag
72235LB10TF8
  • Package / Case
    LQFP
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    100MHz
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Nominal Supply Current
    60mA
  • Max Supply Current
    60mA
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Organization
    2KX18
  • Density
    36 kb
  • Standby Current-Max
    0.005A
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Thickness
    1.4mm