  • 71V3556SA133BGGI8
71V3556SA133BGGI8
advertisement
Manufacturer No:
71V3556SA133BGGI8
HK JDW NO:
378-71V3556SA133BGGI8
Package:
BGA
Datasheet:
71V3556SA133BGGI8
Description:
Surface Mount 119 Pin Memory IC 4.5 Mb kb 14mm mm 310mA mA 36b b
Step5Bar-code shipping tag
71V3556SA133BGGI8
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    BGA
  • Number of Pins
    119
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    119
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    SRAMs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    133MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    Parallel
  • Max Supply Voltage
    3.465V
  • Min Supply Voltage
    3.135V
  • Number of Ports
    1
  • Nominal Supply Current
    310mA
  • Memory Type
    RAM, SRAM
  • Access Time
    4.2 ns
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Address Bus Width
    17b
  • Density
    4.5 Mb
  • Standby Current-Max
    0.045A
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    36b
  • Height Seated (Max)
    2.36mm
  • Length
    14mm
  • Width
    22mm
  • Thickness
    2.15mm