  • 71L30-03-1-07S
71L30-03-1-07S
advertisement
Manufacturer No:
71L30-03-1-07S
HK JDW NO:
330-71L30-03-1-07S
Description:
Switch Key Lock SP7T 30 Flat Key 0.25A Solder Lug Panel Mount
Step5Bar-code shipping tag
71L30-03-1-07S
    Panel Mount
  • Packaging
    Bulk
  • Number of Positions
    7
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    250mA AC/DC
  • Current Rating
    250mA
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Body Length or Diameter
    22.86mm
  • Circuit
    SP7T
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 19.05mm Dia
  • Contact Style
    Shorting
  • Contact Current(DC)-Max
    0.25A
  • Max Current Rating
    250mA
  • Contact Current(AC)-Max
    0.25A
  • Contact Timing
    Shorting (MBB)
    3
  • Switch Action
    LATCHED
  • Depth Behind Flange
    57.07mm