  • 71ED30-03-1-AJS
71ED30-03-1-AJS
advertisement
Manufacturer No:
71ED30-03-1-AJS
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-71ED30-03-1-AJS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
71ED30-03-1-AJS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Silver Alloy
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Number of Pins
    12
  • Series
    71
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    2 ~ 12
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    250mA AC/DC
  • Current Rating
    250mA
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Round (4mm Dia)
  • Contact Style
    Shorting
  • Max Voltage Rating (AC)
    115V
  • Throw Configuration
    SP
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Number of Decks
    3
  • Operating Force
    2.880 ~ 23gfm
  • Contact Timing
    Shorting (MBB)
  • Index Stops
    Adjustable
  • Circuit per Deck
    SP12T
  • Depth Behind Panel
    30.40mm
  • Index Angle
    30 °
  • Number of Poles per Deck
    1
  • Angle of Throw
    30°
  • Actuator Length
    17.00mm