  • 71BSF30-01-1-06N
71BSF30-01-1-06N
advertisement
Manufacturer No:
71BSF30-01-1-06N
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-71BSF30-01-1-06N
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
71BSF30-01-1-06N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Positions
    6
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    250mA AC/DC
  • Current Rating
    250mA
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Flatted (6.35mm Dia)
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Max Voltage Rating (AC)
    115V
  • Throw Configuration
    SP6T
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Number of Decks
    1
  • Operating Force
    2.880 ~ 23gfm
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Index Stops
    Fixed
  • Circuit per Deck
    SP6T
  • Depth Behind Panel
    19.33mm
  • Index Angle
    30 °
  • Number of Poles per Deck
    1
  • Angle of Throw
    30°
  • Actuator Length
    9.53mm