  • 71BDF30-12-1-AJN
71BDF30-12-1-AJN
advertisement
Manufacturer No:
71BDF30-12-1-AJN
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-71BDF30-12-1-AJN
Package:
Datasheet:
71BDF30-12-1-AJN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
71BDF30-12-1-AJN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Silver Alloy
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole, Right Angle
  • Series
    71
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    2 ~ 12
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    250mA AC/DC
  • Current Rating
    250mA
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Flatted (6.35mm Dia)
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Contact Current(DC)-Max
    0.25A
  • Contact Voltage(DC)-Max
    28V
  • Switch Type
    ROTARY SWITCH
  • Number of Decks
    12
  • Operating Force
    2.880 ~ 23gfm
  • Contact Current(AC)-Max
    0.25A
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    .25A@28VDC
  • Index Stops
    Adjustable
  • Circuit per Deck
    SP12T
  • Depth Behind Panel
    87.35mm
  • Index Angle
    30 °
  • Number of Switch Sections
    1
  • Number of Poles per Deck
    1
  • Switch Action
    LATCHED
  • Actuator Length
    9.53mm