  • 71AD30-02-1-AJN
71AD30-02-1-AJN
advertisement
Manufacturer No:
71AD30-02-1-AJN
HK JDW NO:
330-71AD30-02-1-AJN
Package:
Datasheet:
71AD30-02-1-AJN
Description:
SWITCH, ROTARY, SP12T, 300mA, 115V - No. of Poles:1; No. of Switch Positions:12; Angle of Throw:30°; Contact Current AC Max:300mA; Contact Voltage AC Max:115V;
Step5Bar-code shipping tag
71AD30-02-1-AJN
    Silver Alloy
  • Contact Plating
    Gold
  • Number of Pins
    12
  • Insulation Material
    DIALLYL PHTHALATE
  • Weight
    16g
  • Actuator Material
    Stainless Steel
  • Terminal Material
    BRASS
  • Packaging
    Box
  • Published
    2003
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    2 ~ 12
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    250mA AC/DC
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    19.05mm
  • Current Rating
    250mA
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Flatted (3.17mm Dia)
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    115V
  • Max Current Rating
    300mA
  • Dielectric Withstanding Voltage
    500VAC V
  • Throw Configuration
    SP
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Number of Decks
    2
  • Operating Force
    2.880 ~ 23gfm
  • Contact Current(AC)-Max
    0.3A
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Circuit per Deck
    SP12T
  • Depth Behind Panel
    24.87mm
    1
  • Number of Poles per Deck
    LATCHED
  • Diameter
    17.5mm
  • Length
    19.05mm
  • Actuator Length
    9.53mm