  • 715P5625800LD3
715P5625800LD3
advertisement
Manufacturer No:
715P5625800LD3
HK JDW NO:
192-715P5625800LD3
Datasheet:
715P5625800LD3
Description:
Orange Drop® 715P 5600pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1800V 1.8kV-DC 800V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
715P5625800LD3
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.461Diax1.122L 11.70mmx28.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V): 800
  • HTS Code
  • Capacitance
    5600pF
  • Voltage - Rated DC
    1800V 1.8kV
  • Voltage - Rated AC
    800V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.772 19.60mm