  • 715P1825800LD3
715P1825800LD3
advertisement
Manufacturer No:
715P1825800LD3
HK JDW NO:
192-715P1825800LD3
Datasheet:
715P1825800LD3
Description:
Orange Drop® 715P 1800pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1800V 1.8kV-DC 800V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
715P1825800LD3
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mounting Type
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Orange Drop® 715P
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.319Diax1.122L 8.10mmx28.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V): 800
  • HTS Code
  • Capacitance
    1800pF
  • Voltage - Rated DC
    1800V 1.8kV
  • Voltage - Rated AC
    800V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.634 16.10mm