  • 715P15256JD3
715P15256JD3
advertisement
Manufacturer No:
715P15256JD3
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-715P15256JD3
Datasheet:
715P15256JD3
Description:
1.5nF Film Capacitor 5% Radial 600V-DC 200V-AC Polypropylene Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
715P15256JD3
    Select All
  • Mount
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene
  • Published
    2003
  • Tolerance
    5%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1.5nF
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Pitch
    9.525mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Diameter
    813 μm
  • Life (Hours)
    500 hours
  • Diameter
    10.16mm
  • Length
    19.05mm