  • 6STD37SAR99E10X
6STD37SAR99E10X
advertisement
Manufacturer No:
6STD37SAR99E10X
Manufacturer:
Conec
HK JDW NO:
164-6STD37SAR99E10X
Package:
Datasheet:
6STD37SAR99E10X
Step5Bar-code shipping tag
6STD37SAR99E10X
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole
  • Insulation Material
    GLASS FILLED POLYESTER
  • Dielectric Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
  • Mounting Option 1
    M3
  • Shell Material, Finish
    Copper Alloy, Tin Plated
  • Mounting Option 2
    THREADED
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2010
  • Feature
    Board Lock
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    37
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    125V
  • Additional Feature
    ROHS COMPLIANT
  • HTS Code
  • Subcategory
    D Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Signal
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    7.5A
  • Total Number of Contacts
    37
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Shell Finish
    TIN
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    3.067 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Body Breadth
    0.831 inch
  • Empty Shell
  • Contact Resistance
    10mOhm