  • 69254-006LF
69254-006LF
advertisement
Manufacturer No:
69254-006LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-69254-006LF
Package:
Datasheet:
69254-006LF
Purchasing and Inquiry
69254-006LF Overview
69254-006LF Features
69254 series
69254-006LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI) 69254-006LF Modular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • Automotive Electronics
  • Instrumentation
  • Transportation
  • Telecommunications
  • Blowers
  • Communication
  • Electrical substations
  • Control panels
Step5Bar-code shipping tag
69254-006LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    69254
  • Feature
    Board Guide, Panel Stops
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Jack
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Number of Rows
    1
  • Pitch
    2.54mm
  • Orientation
    Vertical
  • Shielding
    Unshielded
  • Depth
    16.38mm
  • Number of Positions Loaded
    2
  • Contact Finish
    Gold
  • Number of Contacts
    6
  • Housing Color
    Black
  • Contact Resistance
    20mOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    1kV
  • Number of Ports
    1
  • Direction
    User Selectable
  • Number of Positions/Contacts
    6p2c (RJ11)
  • LED Color
    Does Not Contain LED
  • Tab Direction
    User Selectable
  • Length
    15.75mm