  • 68WR500LFTB
68WR500LFTB
advertisement
Manufacturer No:
68WR500LFTB
HK JDW NO:
860-68WR500LFTB
Package:
Datasheet:
68WR500LFTB
Description:
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN TOP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
68WR500LFTB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Resistive Material
    Cermet
  • Series
    68
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.375 x 0.245 Face x 0.435 H 9.53mmx6.22mmx11.05mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    500Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Packing Method
    Tube
  • Construction
    Trimmer Pot
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Lead Length
    4.6mm
  • Lead Diameter
    0.51 mm