  • 63ZL270MEFC10X28
63ZL270MEFC10X28
advertisement
Manufacturer No:
63ZL270MEFC10X28
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-63ZL270MEFC10X28
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
ZL 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
63ZL270MEFC10X28
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ZL
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    270μF
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Height Seated (Max)
    1.181 30.00mm