  • 63YXA470M12.5X20
63YXA470M12.5X20
advertisement
Manufacturer No:
63YXA470M12.5X20
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-63YXA470M12.5X20
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
YXA 470μF Capacitor 20% 700mA Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
63YXA470M12.5X20
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Radial
  • Package / Case
    Aluminum
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Series
    YXA
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    470μF
  • Pitch
    5mm
  • Packing Method
    Bulk
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    63V
  • Leakage Current
    0.2961mA
  • Ripple Current
    700mA
  • Tan Delta
    0.1
  • Length
    20mm