  • 612F/2-638
612F/2-638
advertisement
Manufacturer No:
612F/2-638
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
HK JDW NO:
241-612F/2-638
Package:
Axial
Datasheet:
612F/2-638
Description:
EBM PAPST 612F/2-638Axial Fan, PC Compact With Connectors, Standard or Basic Speed, Ball, 612F Series, 12 VDC, 60 mm
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
612F/2-638
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Material
    Plastic
  • Housing Material
    Polybutylene
  • Weight
    45.359237mg
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
  • Material - Blade
    Polyamide (PA), Nylon, Fiberglass Reinforced
  • Operating Temperature
    -4~167°F -20°C~75°C
  • Series
    600F
  • Size / Dimension
    Square - 60mm Lx60mm H
  • Feature
    Locked Rotor Protection, Speed Sensor (Tach)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    3 Position Rectangular Connector
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Power Rating
    1W
  • Depth
    60mm
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • Lifetime @ Temp
    50000 Hrs @ 20°C
  • RPM
    3900 RPM
  • Bearing Type
    Sintec
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    15.9 CFM (0.445m3/min)
  • Power Consumption
    1W
  • Noise
    35.0 dB(A)
  • Voltage Range
    10.8V~13.2VDC
  • Thermal Support Device Type
    DC FAN
  • Height
    60mm