  • 601D568F050JT3
601D568F050JT3
advertisement
Manufacturer No:
601D568F050JT3
HK JDW NO:
874-601D568F050JT3
Datasheet:
601D568F050JT3
Description:
601D 5600μF Capacitor -10% +50% Bulk Through Hole 7.45A 1.000Diax3.625L 25.40mmx92.08mm -55°C~105°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
601D568F050JT3
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    7.45A
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    7.45A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    8.568A @ 1kHz
  • Length
    92.075mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.000Diax3.625L 25.40mmx92.08mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    5600μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    28mOhm @ 120Hz