  • 601D556F150FL2
601D556F150FL2
advertisement
Manufacturer No:
601D556F150FL2
HK JDW NO:
874-601D556F150FL2
Datasheet:
601D556F150FL2
Description:
601D 55μF Capacitor -10% +50% Bulk Through Hole 0.625Diax2.125L 15.88mmx53.98mm -55°C~105°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
601D556F150FL2
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.625Diax2.125L 15.88mmx53.98mm
  • Tolerance
    -10% +50%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    150V
  • Capacitance
    55μF
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Length
    53.975mm