  • 6.3ZLH6800M16X20
6.3ZLH6800M16X20
advertisement
Manufacturer No:
6.3ZLH6800M16X20
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-6.3ZLH6800M16X20
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
6.8mF Capacitor 20% Bulk 3.25A Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
6.3ZLH6800M16X20
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Radial
  • Package / Case
    Aluminum
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    6.8mF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Polarity
    POLARIZED
  • Ripple Current
    3.25A
  • Diameter
    16mm
  • Height
    20mm